If you find it useful, please share on Facebook/Ha hasznosnak találja, megoszthatja Facebook-on


Internetes média:



TV műsorok:

Földönkívüliekre bukkantunk?, RTL Klub, 2016. augusztus 31.
Ma este (első 8 perc), MTV, 2016. augusztus 31.
Gravitációs hullámok - Magyarul Balóval, RTL Klub, 2016. február 17.
Reggeli járat - Aszteroida tart a föld felé, Hír TV, 2016. február 10.

Felfedték a fényes kisbolygó titkát, RTL Klub, 2015. december 11.

A NASA szerint óriási aszteroida közelít a Föld felé, RTL Klub, 2015. október 28.

A hét embere: Kiss László, 7/24 a Story4-en, 2015. október



Vendég: Kiss László csillagász, 7/24 Híradó, 2015. szeptember



Mit figyeljünk csillaghulláskor?, RTL Klub, 2015. augusztus 12.

Trükkös átverések, amiknek a fél világ bedől, RTL Klub, 2015. május 22.

Meteorrobbanás Magyarországon, TV2, 2015. április 8.

Magyarországnak kétharmados napfogyatkozás jutott, ATV, 2015. március 20.

Ma délelőtt részleges napfogyatkozás lesz!, RTL Klub, 2015. március 20.

Napfogyatkozás Magyarországon, TV2, 2015. március 20.

"Végre: tökéletes felvétel a meteorról", RTL Klub, 2010. március 3.


TED-előadások:


"Az űr demokratizálódása", TEDxDanubia előadás, 2015. május 21.
"Majdnem semmi", TEDxDanubia előadás, 2011. április

Mindentudás Egyeteme 2011:



Előadói portré


Előadás


Nézői kérdések


MCSE, TÁMOP és egyéb előadások:



Kiss László: Csillagrengések kutatása (ELTE Atomcsill, 2016.02.18.)



20150814 Mire jó a K2?
Kiss László előadása a Kepler-űrtávcső jelenleg is folyó, második projektjéről.



20141209 A változócsillagok változatos világa (Kiss László)

A csillagok varázslatos világában fantasztikus jelenségeket örökítenek meg a legmodernebb űrteleszkópok és földi óriástávcsövek. Előadásunkban az időben változó fényességű csillagok kutatásának legújabb eredményeiből válogatunk, külön hangsúlyt fektetve a magyar csillagászok közreműködésével elért eredményekre. Űrtávcsövek és robotműszerek, csillagok a Tejútrendszerben és millió fényévekre felrobbanó szupernóvák, exobolygók és kettőscsillagok kölcsönhatásai: hol tart ma a csillagok kutatása?



20140429 Galaktikus archeológia (Kiss László)

A legközelebbi galaxis maga a Tejútrendszer, melynek peremvidékéről szemléljük szűkebb kozmikus környezetünket. Hogyan lehet felderíteni a Tejútrendszer kialakulását és múltját égboltfelmérési technikákkal? Hogyan azonosíthatók a régmúltban lejátszódott drámai folyamatok, mint pl. törpegalaxisok elnyelése, vagy ősi csillaghalmazok ütközése? Előadásunk ezeket az izgalmas témákat járja körbe a megfigyelő csillagászat szemszögéből.



20131005d A Nova Delphini és nzkra
Az augusztusban felfedezett Nova Delphini 2013 az ezredforduló óta megfigyelhető legfényesebb nóvarobbanás volt az északi féltekéről. Ezen aktualitás nyomán előadásunk áttekinti a klasszikus nóvák legfontosabb tulajdonságait, különös tekintettel a spektroszkópiai megfigyelésekből felvázolható komplex fizikai kép részleteire.



A pontosság bűvőletében (Kiss László)



Az élet lehetőségei az Univerzumban (Kiss László)
Dr. Kiss László csillagász, akadémikus előadása 2013. június 13-án, Szombathelyen.
Az előadáson elhangzanak a földi élet kialakulásáról és fejlődéséről ismert tények, az ezeket befolyásoló csillagászati vonatkozásokkal, kozmikus feltételekkel kapcsolatos tudományos magyarázatok, és az Univerzum felfedezésre váró, eddig még nem bizonyított élet-lehetőségei is.



20130212 Teljes napfogyatkozás Ausztráliában (Kiss László, Sárneczky Krisztián)
TELJES NAPFOGYATKOZÁS AUSZTRÁLIÁBAN

"Kalandos napfogyatkozás-expedíción vett részt egy négy fős magyar csapat a távoli Ausztráliában. A tavaly november 13-ai, ottani idő szerint 14-ei teljes fogyatkozás megfigyelését siker koronázta, de a csillagászati vonatkozások mellett személyes élményeikről, e távoli, hatalmas országban szerzett tapasztalataikról, benyomásaikról is beszélnek előadóink: Kiss László és Sárneczky Krisztián."



20120819 Kalandozásaim a média világában



20120522 Vénusz típusú exobolygók
A más csillagok körül keringő bolygók közül különösen nagy szakmai érdeklődést váltanak ki azok, melyek a júniusi Vénusz-átvonuláshoz hasonló módon adnak hírt létezésükről, vagyis átvonulnak csillaguk előtt. Előadásunkban áttekintjük a téma legújabb eredményeit, melyekhez a földfelszíni és űrbeli csillagászati csúcsműszerek mellett fontos új elméleti felismerésekre is szükség volt.



20120403 Fejlesztések Piszkéstetőn
Jelen és jövő egy hazai professzionális észlelőhelyen

A Magyar Tudományos Akadémia Lendület Fiatal Kutatói Programjának keretében intenzív műszerfejlesztés indult el a Piszkéstetői Obszervatóriumban 2010 elején. A legnagyobb magyar teleszkópok korszerűsítése, újszerű műszerek bevezetése a hazai megfigyelő-csillagászat eszköztárába, illetve szélesebb körű hozzáférés oktatók és hallgatók számára - ezekről mesél a program vezetője, Kiss László, az MTA CSFK munkatársa.



20110917 Kepler és a kataklizmikus változók
A Kepler-űrtávcső nem csak exobolygókat és csillagrezgéseket, hanem kataklizmikus változócsillagokat is észlel. Mi újság a Cygnus-Lyra vidékén, a Kepler látómezejében?



20110729 Változózni jó! - 100 éves az AAVSO
A változócsillagok világa izgalmas lehetőségek tárháza minden amatőrcslllagász számára. Előadásunk a 2011-ben éppen száz éves AAVSO története mellett azt is áttekinti, milyen kihívások és lehetséges eredmények várnak a csillagok fényváltozását követni kívánó vizuális és digitális észlelőkre.



20110503 A piszkos tizenkettő: visszatérő nóvák kitörései a Tejútrendszerben
A visszatérő nóvák a kölcsönható kettőscsillagok nem túl népes alosztálya, amely érdekes kapcsolódási pontot jelent a tömegátadási folyamatok végén szupernóvaként felrobbanó fehér törpék felé. Előadásunk áttekinti a Tejútrendszerben és kísérő galaxisaiban jelenleg ismert mintegy tucatnyi visszatérő nóva főbb jellemzőit, illetve a hozzájuk kapcsolódó asztrofizikai érdekességeket.



Galaxisfelmérések: az Univerzum térképei
A Világegyetem szerkezetét feltáró égboltfelmérések közül a legnagyobb hatásúak a galaxisok tíz- és százezreiről adatokat gyűjtő megfigyelési programok. Előadásunk áttekinti az elmúlt évtized érdekesebb eredményeit, illetve betekintést ad az ezeket lehetővé tevő legújabb csillagászati műszerfejlesztésekbe.



20100925 Észlelési programok amatőröknek



Antarktiszi csillagászat (Kiss László)
Az antarktiszi plató Földünk több szempontból legjobb asztroklímájú területe. Az év legnagyobb részében derült, igen száraz levegőjű fennsík felett páratlanul nyugodt a légkör, ami szinte űrbéli körülményeket teremt a nagyon éles távcsöves képalkotás számára. Előadásunk áttekinti az antarktiszi csillagászat lehetséges fejlesztési irányait, a megvalósításukat gátló technikai nehézségeket, valamint a problémák megoldására irányuló nemzetközi erőfeszítéseket.



YouTube-lista 2012-ig (18 videó):



20060916 A Tejútrendszer legnagyobb csillagai: pulzáló vörös szuperóriások