HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont
Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet

Most bárki felfedezheti a görbült téridőt a Euclid űrtávcső legújabb galaxisképein

2024. november 22. | Szerző: Kovács András

újdonság | Felhívás/hirdetmény

A Euclid Konzorcium a napokban indította el új, Space Warps névre hallgató, közösségi tudományra épülő projektjét a Zooniverse csapatával együttműködve. A Euclid projektben részt vesznek az MTA-CSFK Lendület Nagyskálás Szerkezet Kutatócsoport tagjai is.

A Euclid Konzorcium a napokban indította el új, Space Warps névre hallgató, közösségi tudományra épülő projektjét a Zooniverse csapatával együttműködve. Céljuk, hogy az önkéntesek segítségével gravitációs lencséket találjanak a galaxisok közt az ESA Euclid űrtávcsövével készült legújabb képeken. A Euclid projektben részt vesznek az MTA-CSFK Lendület Nagyskálás Szerkezet Kutatócsoport tagjai is, beleértve ezt az izgalmas új kampányt is, amelyről az alábbiakban tudhatnak meg többet az érdeklődők.

Mi az a Space Warps?

A Space Warps (avagy “térgörbület”) projektet először 2013-ban indult el. Ellentétben a Galaxy Zoo-val, amely elsősorban a galaxisok morfológiai osztályozására összpontosít, a Space Warps csapata kidolgozott egy kifejezetten a gravitációs lencsék felfedezésére irányuló kísérletet, miután korábban már több ilyen objektumot is találtak véletlenül. Az elmúlt évtizedben önkéntesek a világ minden tájáról osztályozták a legnagyobb teleszkópok, például a Hyper-Suprime Cam Survey és a Dark Energy Survey képeit. Ezek a hozzájárulások rendkívül hasznosak, hiszen egyrészt közvetlen tudományos potenciállal rendelkeznek, másrészt pedig mesterséges intelligencia (AI) algoritmusok tanítására is felhasználhatók. Az AI algoritmusoknak nehézségeik akadnak a lencsék felismerésében, ám ha az emberek megmutatják nekik, hogy mit keressenek, akkor így együttműködve már akár több ezer lencse is pontosan detektálható.

Mit kell tudni a Euclid űrtávcsőről?

Az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid űrtávcsöve 2023 júliusában indult, és kezdte meg az égbolt felmérését. Célja, hogy az égbolt területeit darabokra osztva minden egyes részről nagyon éles képet készítsen, majd ezeket mozaikba illesztve a valaha készült legrészletesebb térképet alkossa meg az Univerzumról. A Euclid sokkal nagyobb területet vizsgál majd, mint a Hubble vagy James Webb űrtávcsövek, és képes lesz változatos égi objektumokat egyetlen képen megjeleníteni – a halványtól a fényesig, a közelitől a távoliig, a legnagyobb galaxishalmaztól a legkisebb közeli csillagokig. A Euclid segítségével egyszerre fogunk egy rendkívül részletes és mégis kiterjedt térképet alkotni az égbolt körülbelül egyharmadáról. 

A kollaboráció több mint 2000 tagja, köztük az MTA-CSFK Lendület Nagyskálás Szerkezet Kutatócsoport és az ELTE kutatóival, azon dolgozik, hogy a begyűjtött Euclid adatokat felhasználva tanulmányozható legyen a sötét anyag és sötét energia természete, és válaszokat kapjunk számos alapvető kérdésre a galaxisok keletkezésével és fejlődésével kapcsolatban.

Először 2023 novemberében és 2024 májusában láthatta a világ a Euclid képeinek minőségét az Early Release Observations (ERO) adatközlés alkalmával, amely különféle csillagászati objektumokat célozott meg a közeli Lófej-ködtől a távoli Perseus galaxishalmazig. A Space Warps Euclid kampány most a nyilvánosság első lehetősége, hogy betekintést nyerjen a Euclid következő, ún. Q1-es (Quick 1) adatközlésének tartalmába. A kutatók 200 000 képet választottak ki és készítettek elő ehhez a programhoz az ESA Datalabs digitális platformján, melyek többségét soha nem pillantotta még meg senki. A Zooniverse csapata és a Euclid Konzorcium tudósai remélik, hogy ezek között az képek között különleges felfedezések is várnak ránk.

A Space Warps projekt bemeneti adatai a fenti ábrán látható, a Euclid űrtávcső által a Perseus galaxishalmazról készített felvételéhez hasonlatosak. Az önkéntesek lesznek az elsők, akik olyan egyedi, a Euclid által észlelt galaxisok kivágott képeit látják majd, amelyek gravitációs lencsézés jeleit mutathatják a közelükben. Forrás: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi.

 

Találd meg a tűt a szénakazalban - észlelj rejtett távoli galaxisokat a gravitációs lencsézés erejével a Euclid legújabb képein!

A legnehezebb galaxisok képesek jelentős módon eltorzítani a téridőt maguk körül, és lencseként működve egyébként láthatatlan, távoli galaxisokat is képesek megfigyelhetővé tenni a fényük fókuszálásával. Ezek az akár több milliárd fényévre lévő erős gravitációs lencsék rendkívül ritkák, a távoli galaxisokról pedig sok esetben meglehetősen eltorzult képet mutatnak. Mégis, a korábbi programok során önkéntesek számos jelöltet azonosítottak már, és ebben az új projektben akorábbiaknál részletgazdagabb Euclid képeket is megvizsgálhatnak majd, amelyeken sok eddig ismeretlen gravitációs lencse is rejtőzik.

A Space Warps projekt folyományaként a Euclid tudósai az önkéntesek által szolgáltatott adatok segítségével továbbfejlesztik majd a mesterséges intelligenciára épülő algoritmusaikat, hogy a jövőben még több érdekes lencsézett képet találjanak majd automatizált módon is. Több száz vagy ezer lencse statisztikai elemzése pedig új információkat is felfedhet a sötét anyagról és a sötét energiáról is, amelyek a Euclid fő kozmológiai célkitűzései közé tartoznak.

Csatlakozz a kezdeményezéshez, és legyél te is kozmikus lencsevadász! A kezdéshez kérjük, látogass el ide: spacewarps.org.

Kapcsolat: Dr. Kovács András, Lendület csoportvezető, Email: Email cím mutatása