Köszöntjük a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont
Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet honlapján!
A Csillagászati Intézet (angolul Konkoly Observatory) a vezető csillagászati kutatóintézet Magyarországon, és az egyik legjelentősebb az egész közép-kelet-európai régióban. Több mint hatvan kutató dolgozik nálunk, akiknek ötöde külföldi állampolgár. Kilenc kutatócsoportunk tevékenysége lefedi a csillagászat és asztrofizika legtöbb területét a csillagok fizikájától a naprendszeres kutatásokon keresztül a csillag- és bolygókeletkezésen és exobolygókon át a nukleáris és extragalaktikus asztrofizikáig és a kozmológiáig.
A Csillagászati Intézetnek két saját műholdja van, de részt vesz számos európai űrprogramban is. Intézetünk eddig két ERC-, 2 GINOP- és 7 Lendület-pályázatot nyert. Büszkék vagyunk a Konkoly Nobel programra és az egyetemi hallgatókat támogató demonstrátori programunkra. Tehetséggondozó tevékenységünk keretében rendszeresen foglalkozunk kiemelkedő tehetségű középiskolás diákokkal, illetve irányítjuk a csillagászati és asztrofizikai diákolimpia hazai felkészítő versenyeinek szervezését.
Obszervatóriumunk 1899-ben jött létre, Konkoly Thege Miklós ógyallai magán- obszervatóriumának jogutódaként. Intézetünk a Földrajztudományi Intézettel és a Földtani és Geokémiai Intézettel alkotja a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontot. Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítésű CSFK 2019. szeptember 1-től a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) része.
Három telephelyünk közül az egyik a Piszkéstetői Obszervatórium, ami a hazai TOP50 kutatási infrastruktúra kitüntető címmel rendelkezik. Intézményünk együttműködik a legjelentősebb hazai felsőoktatási intézményekkel, és a normafai telephelyén üzemelteti a Svábhegyi Csillagvizsgálót, az egyedülálló interaktív csillagászati élményközpontot.
Az Intézet fő kutatási területei
Csillagszerkezet és -fejlődés
A Csillagászati Intézet egyik fő kutatási területe a csillagok szerkezetének és fejlődésének a vizsgálata. Ezen belül is a legmeghatározóbb kutatási téma a változó fényességű csillagok vizsgálata, ami közel évszázados hagyományra tekint vissza. A rezgéseket mutató pulzáló változócsillagok tanulmányozása révén feltérképezhetjük ezen csillagok belső szerkezetét. Ezek a csillagok alkalmasak kozmikus távolságmérésre és Galaxisunk szerkezetének és fejlődésének vizsgálatára.