HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont
Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet

Látogatás az Admatis Kft-nél

2024. július 22. | Szerző: Szabó Róbert

rövid | Szervezeti hír

2024. július 8-án Intézetünk kutatói látogatást tettek az Admatis Kft. miskolci űripari cégnél. A cég sok más űreszköz között az Európai Űrügynökség Ariel exobolygólégkör-vizsgáló űrtávcsövéhez is gyárt – repülő és földi kiszolgáló – alkatrészeket.

2024. július 8-án Intézetünk kutatói látogatást tettek az Admatis Kft. miskolci űripari cégnél. A cég sok más űreszköz között az Európai Űrügynökség Ariel exobolygólégkör-vizsgáló űrtávcsövéhez is gyárt – repülő és földi kiszolgáló – alkatrészeket. Szabó Róberthez, aki az Ariel magyar Co-PI-ja, csatlakozott Kiss Csaba tudományos igazgatóhelyettes, Seli Bálint PhD-hallgató és Szabó M. Gyula, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium igazgatója – mindannyian érdekeltek az Ariel előkészítő munkáiban. Sofőrünk Ország Gergely volt. Az Admatis részéről a fogadóbizottság Bárczy Pál alapító, Bárczy Tamás ügyvezető, Szirovicza Péter és Somosvári Béla mérnökök voltak. 

A HUN-REN CSFK Csillagászati Intézet munkatársai és az Admatis Kft. dolgozói a cég főhadiszállásán.

Az Ariel az Európai Űrügynökség M4-es missziója, melynek célja mintegy 1000 exobolygó légkörének alapos vizsgálata infravörös spektroszkópai révén. A Nap-Föld rendszer L2 Lagrange-pontjába eljuttatandó űrtávcső leghamarabb 2029-ben indulhat, egy intersztelláris eredetű üstököst közelről megvizsgálni tervezett Comet Interceptorral egy hordozóeszközön. A magyar kutatók a bolygólégkörök vizsgálatán túl a szülőcsillagok aktivitásával, egzotikus jelenségek, pl. exoholdak és -gyűrűk kimutatásával, valamint egyéb, kiegészítő megfigyelések (pl. fiatal csillagok) tervezésével foglalkoznak az Ariel-misszió kapcsán.

 

Az Ariel hűtőradiátorának modellje. Figyeljük meg az alkatrész méhsejt szerkezetét. 

A HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének évtizedes múltra visszatekintő jó kapcsolata van az Admatis Kft-vel, hiszen a miskolci mérnökök tervezték a svájci-európai exobolygókarakterizáló Cheops űrtávcső passzív hűtőberendezését is, melyben szintén érdekeltek az Intézet kutatói, és aminek előkészítésében ugyancsak közösen vettek részt. 

Az Admatis Kft. európai szinten elismert űripari kompetenciákkal bír űreszközökkel kapcsolatos termális tervezés, hőelvezetés, hőálló bevonatok és fóliák alkalmazása és leszállítása terén. Számtalan űreszközhöz terveztek és gyártottak ilyen eszközöket, referencialistájuk impresszív. Így nem meglepő, hogy az egyik legfontosabb, hazánkban készülő Ariel alkatrész a hűtőradiátor, mely az érzékeny berendezés stabil hőmérsékletét biztosítja majd. Ennek egy különleges eljárásokkal készített ún. strukturális modelljét (SM) tekinthettük meg, mely később tartalékalkatrészként is szolgálhat szükség esetén. 

Az Arielhez gyártott, de földön maradó eszközök között van olyan szállító konténer, amikben az űrtávcsövet szállítják majd közúton Európa szerte, és ami biztosítja a benne lévő több száz millió euró értékű műhold megfelelő hőmérsékletét és vibrációmentes környezetét tisztaszobai körülmények között, valamint az Admatis által koordinált magyar hozzájárulás az űrtávcső összeszereléshez használandó különböző szerelő keretek, pozícionáló berendezések és állványok elkészítése is. A magyar hardver-hozzájárulást az Ariel űrmisszióhoz a PRODEX támogatja. 

Az Admatisnál a repülő Ariel-alkatrészek mellett földi szállító- és tartóeszközök is készülnek az űreszköz teszteléséhez és szállításához. 

Jó érzés volt meghallgatni a miskolci űriapri cég sikerének történetét, végigjárni a tisztaszobákat, ahol többek között az Ariel alkatrészei is készülnek, testközetlből látni a készülő high-tech erszközöket és eljárásokat, valamint hallani a jövőbeli tervekről. Mind a fogadóbizottság, mind a vendégül látott kutatók megegyeztek, hogy a jövőben is tartanak hasonló alkalmakat, ahol jobban megismerhetjük egymás munkáját.