Szabó Norton azután kapott meghívást, hogy 2024. október 25-én az európai uniós tagállamok brüsszeli tudományos és technológiai szakdiplomatáinak küldöttsége előtt adott elő a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutató Intézetben a Magyarország soros Európai Uniós elnöksége okán rendezett eseményen. A Hágában szervezett informális esemény célja, hogy a hollandiai magyar akadémiai szférában dolgozók számára ismerkedési és együttműködési lehetőséget teremtsen tudományterületeken átívelve, valamint lehetőséget nyújtson számukra, hogy jobban megismerjék a HUN-REN céljait és működését.
A magyar nyelvű találkozót Horogszegi Szilágyi-Landeck Dániel Nagykövet Úr nyitotta meg, majd Sümeghy Gyula, HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Nemzetközi Kabinetének vezetője röviden ismertette a HUN-REN működését. Előadásában kitért a kutatási hálózat szervezeti felépítésére és a kutatók eredményeit és sikerességét is részletesen ismertette. Szó esett a HUN-REN vezetőségének céljairól és arról is, milyen szimpóziumokkal igyekeznek a külföldi együttműködéseket serkenteni. A kérdésekre válaszolva természetesen a hazai egyetemekkel és a Magyar Tudományos Akadémiával történő lehetséges együttműködések is felmerültek.
Szabó O Norton, intézetünk demonstrátora előadást tart a HUN-REN CSFK tevékenyséségről a hágai magyar nagykövetségen, különös tekintettel a bolygóvédelmi programunkra.
Szabó Norton ezután földsúroló kisbolygókról és az általuk jelentett veszélyekről tartott tudományos előadást külön hangsúlyt fektetve a Piszkéstetői Obszervatórium felfedezéseire. A ’60-as években épült Schmidt távcső 2020-as fejlesztése nyomán Sárneczky Krisztián vezetése alatt, ugrásszerűen megnőtt a hazánkban felfedezett kisbolygók száma. Az azóta felfedezett közel 300 kisbolygó Piszkéstetőt a világ negyedik legeredményesebb felfedezőprogramjává tette az amerikai Catalina Sky Survey, PanSTARRS és ATLAS programok után. Az eddig az emberiség által felfedezett 11 becsapódó kisbolygóból 3-at is ezen távcső segítségével fedezett fel Sárneczky Krisztián. Ezen események után talált meteoritokból Intézetünk alapításának 126. évfordulójának tiszteletére nyílt kiállításunkon több meg is tekinthető.
Az előadásban szó esett a 2024 YR4 kisbolygó potenciális holdi becsapódásáról, melynek története a médiát is bejárta. A 2024. decemberében felfedezett körülbelül 60 méteres kisbolygóról a Nemzetközi Kisbolygó Riasztási Hálózat (IAWN) – melynek a Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet is tagja – januárban értesítette az ENSZ szerveit, mivel a számítások több, mint 1% esélyt mutattak egy esetleges 2032. december 22-én történő földi becsapódásra. Az azóta végzett megfigyelések és pontosabb pályaszámítások ezt a lehetőséget mostanra teljesen kizárják. Azonban a James Webb Űrtávcső júniusban publikált megfigyelései alapján jelenleg 4,3% esélyt becsülnek a szakemberek egy holdi becsapódásra. Amennyiben bekövetkezik, a szabad szemmel is látható esemény 1 km-es krátert hagyna hátra a Hold felszínén, a felverődő törmelék pedig emelkedett meteoraktivitást okozna a Földön. A 3,991 éves keringési periódusú kisbolygó mostanra olyannyira eltávolodott a Földtől, hogy a műszereink már nem látják, így következő visszatérésekor, 2028. végén várhatóak további pontosítások a pályájáról.
Balra: Horogszegi Szilágyi-Landeck Dániel, Magyarország hágai nagykövete (b), Szabó O. Norton (k), Sümeghy Gyula, a HUN-REN Nemzetközi Kabinet vezetője (j). Jobbra: a hallgatóság
A kérdések között felmerült, hogy vajon minek köszönhető a Piszkéstetői Obszervatórium világszinten is kiemelkedő teljesítménye, valamint a felfedezések pontos módszertana és az esetleges mesterséges intelligencia alapú algoritmusok használata is.
Az eseményt kötetlen hangulatú grillparty zárta, ahol a kutatók szabadon társaloghattak. Az rendezvény sikerére való tekintettel a Nagykövetség várhatóan a jövőben többször is rendez majd hasonló alkalmakat.