Az Akadémia által meghirdetett legnagyobb, öt évre szóló, 250 millió forintos támogatást jelentő pályázat címe "A meteoritokban megőrzött nukleáris égéstermékek, mint nyomjelzői a Nap és a bolygók születésének".
"A csillagok egyszerre porgyárak és atomreaktorok, ahol az atommagok kölcsönhatásba lépnek és változnak. E két folyamat kombinációja eredményezi, hogy a nukleáris folyamatok jeleit a por magával viszi, és ma már meteoritokban és más naprendszerbeli égitestekben is megfigyelhetők. A Lendület támogatásával a bolygótudomány területére lépünk, és a Naprendszer kialakulását a csillagokban zajló nukleáris folyamatok szemüvegén keresztül vizsgáljuk" - mondta el az új kutatási pályázat lényegét Maria Lugaro.
(Fotó: Szigeti Tamás, MTA Kommunikáció)
A Lendület pályázat rövid összefoglalója:
Ahhoz, hogy megértsük azokat a kozmikus folyamatokat, amik a csillagok, a bolygók és az élet kialakulásához vezettek, tanulmányoznunk kell a Naprendszer születését. Bár ez megközelítőleg 4,6 milliárd évvel ezelőtt történt, ma is vizsgálhatjuk meteoritok elemzése alapján, amelyeket a világ laboratóriumaiban rendkívül nagy pontossággal végeztek. Az elemzett összetételek némelyike azon csillagok belsejében végbemenő nukleáris reakciók ujjlenyomata, amelyek tanúi voltak a Nap születésének, és befolyásolták annak környezetét.
Ebben a projektben a meteoritokban talált nukleáris lenyomatokat értelmezzük, hogy nyomon követhessük a Nap és a bolygói kialakulásához vezető folyamatokat. A vörös óriáscsillagok és a kollapszár szupernóvák belsejében lejátszódó magreakciók modelljei által megjósolt abundanciákat fogjuk felhasználni a csillagpor pontos sztelláris eredetének és a radioaktív atommagok gyakoriságának meghatározásához, amelyek most meteoritelemzésekből származnak. A csillagokban zajló nukleáris égés különböző lenyomatait a Naprendszer égitestjein is megtaláljuk, amelyek a protoplanetáris korong különböző régióiban alakultak ki. Ez azt jelenti, hogy az ilyen lenyomatokat hordozó csillagporszemcsék heterogén módon oszlottak el; hogy milyen folyamatok révén, az azonban tisztázatlan és vitatott. Magukat a lenyomatokat felhasználva, azonosítjuk és megjósoljuk milyen típusú csillagpor volt jelen és dominált a korongban, és végül, hogy milyen folyamatok vezettek a változatosságához.
Az eredményhirdetésen elhangzott témabemutatót az alábbi videón lehet megtekinteni: