HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont
Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet

Változások a Csillagászati Intézet demonstrátor programjában

2024. szeptember 16. | Szerző: Csillagászati Intézet

információk | Szervezeti hír

A nagysikerű program menetrendjét, és így a kiírásának időpontját is módosítjuk. A következő körre év végéig lehet jelentkezni, a felvételi interjúkra pedig januárban kerül sor.

Az intézeti demonstrátor program 2017 tavaszán indult, és nagy sikernek bizonyult. Az elmúlt hét évben 46 hallgatónak biztosítottunk rajta keresztül ösztöndíjjal támogatott kutatási lehetőséget, megfigyelési-adatfeldolgozási, numerikus és mérnöki témakörökben. Emellett a program, az eredeti célkitűzéseknek megfelelően, több piszkéstetői észlelőt és ügyeletes csillagászt is kinevelt. 

Összegezve az eddigi tapasztalatokat arra jutottunk, hogy bizonyos pontokon érdemes változtatni a programon, hogy hatékonyabban tudjon működni, illetve hogy kiegyensúlyozottabb terhelést jelentsen az egyetemi kötelezettségek mellett. Az alábbiakban ezeket a változtatásokat foglaljuk össze. 

 

Módosított pályázati ciklus

 

A legfontosabb változás, hogy az eddigi, az egyetemi tanévet szigorúan követő ciklus helyett a demonstrátor pályázatok kezdését elcsúsztatjuk néhány hónappal, a következők szerint:

  • Pályázati felhívás: várhatóan november-december
  • Jelentkezési határidő: december közepe
  • Interjúk, szerződéskötés: január
  • Demonstrátor időszakok: február-június (5 hónap) illetve február-december (11 hónap). 
  • Félidős beszámoló előadások: szeptember

 

Az új rendszerben a félidős beszámoló az őszi szemeszter kezdetére, a csillagász TDK pedig a demonstrátori év végére esik. Ezzel a beszámoló korai gyakorlási lehetőséget biztosít a TDK előtt, míg a TDK-n az ösztöndíjas időszak során elvégzett teljes munka bemutathatóvá válik. Emellett a jelentkezés idejére a BSc vagy MSc képzést frissen megkezdő hallgatók is jobban fel tudják mérni, hogy az egyetemi követelmények mellé hogyan tudják a kutatómunkát és/vagy észlelési feladatokat beilleszteni. Öt hónapra első jelentkezőkkel és végzős BSc/MSc hallgatókkal szerződünk, mely hosszabbítható a teljes 11 hónapra, vagy a doktori tanulmányok kezdetéig.


 

Konkoly demonstrátorok és hallgatók

 

A program finanszírozása az intézet költségvetéséből és pályázati forrásokból is történik. Ennek jobb átláthatósága érdekében a következő változtatásokat hozzuk:

  • Pályázni kétfajta pozícióra lehet. Az egyik a Csillagászati Intézet által közvetlenül finanszírozott Konkoly demonstrátor pozíció. Ezek esetében a kiírt témák közül tetszőleges megjelölhető.
  • A másik lehetőség célzottan kutatásipályázat-vezetők által benyújtott témákra való jelentkezés, amennyiben a pályázatokban van lehetőség új demonstrátor pozíciót finanszírozni, és a pályázatvezető a demonstrátor program keretében keres rá jelöltet. 
  • Emellett lehetőséget adunk arra is, hogy a hallgatók (és témavezetők) megjelölhessék, melyik témá(ko)n dolgoznának finanszírozás nélkül is, amennyiben nem kerülnek be a támogatottak köze. Ez esetben, ha a téma elérhető maradt, a felvételi bizottság javaslatot tehet a témavezetők felé az érdeklődő hallgatók személyéről.

 

Mivel a demonstrátor helyek számát a rendelkezésre álló források szabják meg, szeretnénk elkerülni, hogy az ösztöndíj elnyerése mesterséges határvonalat képezzen a hallgatók között. Ezért a Konkoly demonstrátor mellett bevezetjük a Konkoly hallgató megnevezést is.

Ez magában foglal minden olyan, alap- vagy mesterképzésben részt vevő hallgatót, aki aktív kutatómunkát végez intézeti témavezetéssel, és ehhez kapcsolódóan kutatói szerződést köt az intézettel. Ez finanszírozott pozíció esetében megbízási szerződést, egyéb esetekben önkéntes kutatói szerződést jelent. 
 

Mentorálás 

 

Az eddigieknél nagyobb hangsúlyt tervezünk fektetni a mentorálására, és ezzel párhuzamosan a hallgatók munkájának és haladásának nyomon követésére is. Folytatjuk az oktatási és mentorálási programokat, mint az évkezdő Kickoff Workshop, a publikációkkal és konferencia-előadásokkal kapcsolatos tájékoztatók, a piszkéstetői távcsövekkel, észleléssel és adatfeldolgozási technikákkal foglalkozó oktatási alkalmak, valamint opcionális tanácsadási lehetőségek. Ezen felül alkalmat biztosítunk a hallgatóknak visszajelzéseket adni az előrehaladásukkal és a programmal kapcsolatban is.

 

Korábbi anyagaink, illetve a demonstrátor beszámolók elérhetők ezen az oldalon